Akt. 10-05-2017. To niesamowite. Jeszcze parę miesięcy temu wydawało się, że Deutsche Bank jest już w tak krytycznej sytuacji, ze bankructwo to kwestia najbliższego roku. Wydawało się, że tylko gigantyczna pomoc z budżetu Niemiec jest go w stanie uratować. Wydarzyły się rzeczy niebywałe… o których przeczytasz w moim najnowszym artykule: Niemcy sprzedają Deutsche Bank.

Czy uwierzyłbyś w bankructwo Deutsche Bank? – nie musisz. – to już dzieje się na twoich oczach.

Całkiem niedawno, jeden z czytelników, zachwycony tym jakie to konto w Deutsche Banku jest darmowe i super funkcjonale, upierał się, że powinienem je umieścić jako nr 1 w moim rankingu kont firmowych. Ciekawe co powiedziałby teraz… lub powie za parę miesięcy… jak okaże się, że był tylko dostarczycielem kapitału na podtrzymanie płynności banku.

Dla Kanclerz Merkel, imigranci wcale nie są już największym zmartwieniem. Jest nim Deutsche Bank.

Reklama baner bank Pekao

W tym artykule poszukam odpowiedzi na pytania:[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]

 • Dlaczego Deutsche Bank jest na ostatniej prostej do bankructwa?
 • Czy jest jeszcze ratunek dla Deutsche Bank?
 • Jakie będą skutki bankructwa?
 • Czy depozyty Polaków zostaną skonfiskowane ?

[/box]

Usiądź wygodnie w fotelu bo czeka na Ciebie mnóstwo szokujących faktów.

Na początek spokojnie. Przypomnijmy sobie co działo się w ostatnich latach…

Ostatnie znaczące bankructwa banków

 • Rok 2008. Pamiętasz jak amerykański bank Lehman Brothers ogłosił bankructwo, prowadząc do największego kryzysu gospodarczego od lat 30 XX wieku?
 • Rok 2009. Islandia postanowiła nie ratować upadających banków. Jak się to skończyło? Dewaluacją korony islandzkiej, która wyniosła aż 70%. Inflacja wyniosła 18% w skali rocznej. Korona islandzka osłabiła się wobec euro aż 80%. W Polskich mediach pisano jak to dobrze zrobił rząd Islandii, że nie ratował banków. Proszę jednak zapytać zwykłych Islandczyków przez co przeszli.

W kwietniu 2016 okazało się, że Premier Islandii, największy orędownik walki z bankami, zainwestował w akcje trzech dużych banków islandzkich, które upadły podczas kryzysu finansowego. Firma żony Premiera znalazła się na liście wierzycieli, a banki winne jej są miliony dolarów (tudzież setki). Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki ujawnionym dokumentom z Panama Papers.

 • Rok 2013. Pamiętasz jak w nocy z niedzieli na poniedziałek dwa największe banki na Cyprze skonfiskowały 47,5% depozytów swoich klientów?
 • Rok 2015. Bankructwo naszego rodzimego SK Bank, poprzedzone upadkiem SKOK Wołomin. Choć pisałem żeby wycofać wszystkie depozyty już 4 miesiące przed ogłoszeniem upadłości, niektórzy czytelnicy w komentarzach dzień przed faktem, zaciekle próbowali mi udowodnić, że głupoty piszę. Dla rozrywki, poczytać te komentarze można tutaj.
 • Rok 2016. Deutsche Bank, jeden z 5 największych banków komercyjnych świata upada na naszych oczach. Na giełdzie panika !

Deutsche bank notowania akcji

Notowania akcji Deutsche Bank na niemieckiej giełdzie (EUR, 20-09-2016)

Nic, drogi czytelniku, nie dzieje się jednak z dnia na dzień. Zobaczmy co działo się w ostatnich latach w Deutsche Bank.

Upadek Deutsche Bank krok po kroku

 1. 2013 – Deutsche Bank zgodził się zapłacić karę wysokości 725 mln euro, nałożoną przez Unię Europejską za manipulowanie stopą LIBOR. Stopa LIBOR to odpowiednik naszego WIBOR. LIBOR stosowany jest do ustalania oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie.
 2. Kwiecień 2014 – Deutsche Bank zostaje zmuszony przez organy nadzoru  do podniesienia kapitału o 1,5 mld euro.
 3. Maj 2014 – bank sprzedaje aktywa warte 8 mld euro z 30% zniżką, byleby szybko pozyskać kapitał. Problemy z płynnością zaczynają być poważne. Brak rentowności + brak płynności = bankructwo.
 4. Marzec 2015 – bank nie przechodzi stres testów. Podobne testy przeszła  nawet belgijska DEXIA, która w ciągu kilku kolejnych dni ogłosiła bankructwo.
 5. Kwiecień 2015 – bank zgodził się zapłacić 2,5 mld $ kar nałożonych za manipulacje na rynkach w USA oraz Wielkiej Brytanii – znów stopą LIBOR. Cała afera, podobnie jak wcześniej, ma początek w Rosji. Polegała ona na wytransferowaniu z Rosji około 10 miliardów euro. Oczywiście takiej kwoty pewni tajemniczy rosyjscy miliarderzy nie mogli ot tak wytransferować. Kupowali więc oni za pośrednictwem Deutsche Banku akcje w rublach m.in Lukoilu. W tym samym czasie te same osoby dokonywały transakcji odwrotnej na innej giełdzie (UK, USA) – sprzedawali akcji m.in. Lukoilu… ale za sprzedaż dostawali już euro lub dolary. W efekcie udawało im się wyprowadzić duże sumy pieniędzy poza rosyjski system finansowy bez alarmowania nadzoru. We wszystkim pomagali menedżerowie Deutsche Banku, nie tylko w Moskwie.
 6. Maj 2015 – uprawnienia jednego z dwóch Prezesów Zarządu Anshu Jain’a zostały rozszerzone do niespotykanych poziomów, co zdarza się wyłącznie w przypadku bardzo poważnych kryzysów.
 7. 5 czerwca 2015 – Grecja nie spłaca transzy kredytu do MFW, co ma poważne konsekwencje także dla Deutsche Banku.
 8. 6 czerwca 2015 (dzień później) – dwóch Prezesów Zarządu Jain oraz Fitschen składają rezygnacje. Czują, że statek zaczyna tonąć. Na pewno pamiętali jak skończyli szefowie Lehman Brothers. Ostatecznie Jain godzi się odejść z końcem czerwca, podczas gdy Fitshen pozostanie do maja 2016.
 9. 9 czerwca 2015– agencja ratingowa S&P obniża rating banku do BBB+ (niżej niż Lehman Brothers w momencie bankructwa i tylko 3 oczka wyżej od ratingu śmieciowego).
 10. Październik 2015 – Deutsche Bank ogłasza gigantyczny plan restrukturyzacji m.in. wycofanie się 10 krajów, zwolnienie 9 000 pracowników wewnętrznych i 6 000 zewnętrznych pracowników,
 11. Listopad 2015 – Deutsche Bank znów ukarany przez USA 257 mln $ – za robienie transakcji z państwami objętymi sankcjami.
 12. Styczeń 2016 – Deutsche Bank prezentuje sprawozdanie finansowe za 2015 rok. 6,8 mld $ straty to prawdopodobnie najgorszy wynik banku w historii ludzkości.
 13. Marzec 2016 – Deutsche Bank ujawnia, że posiada instrumenty pochodne o wartości… 52 mld $ !
 14. Maj 2016 – prezes Deutsche Bank Juergen Fitschen ustępuję ze stanowiska, zgodnie z zapowiedzią z czerwca 2015.
 15. Maj 2016 – Bank Berenberg oznajmia, że Deutsche Bank jest „przelewarowany 40 razy”.
 16. Czerwiec 2016 – Brexit uderza w Deutsche Bank, który 19% swoich przychodów czerpie w Wielkiej Brytanii
 17. Czerwiec 2016 – Międzynarodowy Fundusz Walutowy oficjalnie uznaje Deutsche Bank za największe ryzyko dla stabilności światowego systemu bankowego.
 18. Czerwiec 2016 – Rezerwa federalna USA oznajmia, że Deutsche Bank nie przechodzi żadnych stress testów.
 19. Lipiec 2016 – agencja ratingowa S&P utrzymuje fatalny rating banku na BBB+ ale… zmienia perspektywę na negatywną
 20. Wrzesień 2016 – Po zerwaniu negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między USA a UE… Ministerstwo Sprawiedliwości USA nakłada nową karę na Deutsche Bank… najwyższą w historii, 14 mld $. Chodzi o zaspokojenie cywilnoprawnych roszczeń związanych z emisją w USA hipotecznych papierów wartościowych w latach 2005-2007. Niemieckiemu bankowi zarzuca się, że przyczynił się tym samym do krachu na amerykańskim rynku nieruchomości w roku 2008.
 21. Wrzesień 2016 – Akcje Deutsche Banku osiągają najniższą wartość od 30 lat, nie wspominając o śmieciowych obligacjach banku.
 22. 20 Wrzesień 2016 – Raport Bank of America pokazuje, że inwestorzy wycofują fundusze z Europy już 32 tydzień z rzędu !
 23. 26 Wrzesień 2016 – Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że do czasu wyborów we wrześniu 2017, wyklucza pomoc publiczną dla Deutsche Banku. W wywiadzie dla magazynu Focus zapowiedziała także, że nie będzie interweniować w sprawie nałożonej kary na DB przez Ministerstwo Sprawiedliwości USA (14 mld $). Jak stwierdziła rzecznika Deutsche Bank w Polsce dla Rekina Finansów(oświadczenie w komentarzach) bank będzie negocjował karę. Wygląda na to, że bez poparcia politycznego. Ceny akcji Deutsche banku osiągają historyczne minima.
 24. 28 Wrzesień 2016 – Deutsche Bank sprzedaje udziały chińskim Huaxia bank za 3,9 mld $. Masz Ci los ale chińczycy blokują transfer gotówki poza granice Chin, chroniąc się przed zbytnim osłabieniem chińskiego jena.
 25. 29 Wrzesień 2016 – Niemiecki dziennik Die Zeit przytacza plany „Berlina” „jeśli dojdzie do najgorszego”. Deutsche Bank ma być sprzedany w częściach a niemiecka federacja ma przejąć 25% udziałów. Turcy podgrzewają atmosferę zapowiadając, że mogą przejąć Deutsche Bank.
 26. Szykuje się poważny krach gospodarczy!
upadlosc

Auf Wiedersehen !

Co robią władze Niemiec aby uratować Deutsche Bank?

Wszystko w rękach kanclerz Niemiec. Lekiem na słaby wzrost gospodarczy mieli być imigranci – tania siła robocza, której niemieckim firmom brakuje. Plan jednak wymknął się spod kontroli ze względu na ogromną ilość i jakość imigrantów… efekt jest taki, że imigranci zamiast pracować na PKB Niemiec, korzystają z socjalu w najlepsze. Nie ma wzrostu PKB,  nie ma inwestycji, nie ma kredytów, Deutsche Bank nie zarobi.

Teraz lekiem ma być umowa o wolnym handlu między UE a Kanadą, która ma rozruszać gospodarkę. Jak pokazuje historia takie rozwiązanie może dać świetny efekt. Amerykanie mają Deutsche Bank w garści, prawdopodobnie chcieli o „dużo za dużo” w umowie o wolnym handlu między USA a UE. Zaraz po nieudanych negocjacjach wypłynęła nowa kara dla Deutsche Banku w kwocie 14 mld $, o której już wspominałem.

Jako jedyną deskę ratunku widzę jak zwykle Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ale i tam pierwsze skrzypce grają USA.

Rzecznik Deutsche Bank Polska: Deutsche Bank ma się dobrze

W komentarzach Rzeczniczk Deutsche Bank Sabina Salomon zamieściła oświadczenie w imieniu banku. Twierdzi, że wszystko jest okey. W każdym razie, gdyby doszło do najgorszego, wiadomo kogo można już rozliczyć z mydlenia oczu. Poniżej zamieszczam najważniejsze odpowiedzi Pani Rzecznik na moje pytania.

Oficjalne oświadczenie Deutsche Banku o jego sytuacji finansowej

Oficjalne oświadczenie Deutsche Banku o jego sytuacji finansowej

Kurs akcji Deutsche Bank odzwierciedla szereg niepewności dotyczących środowiska makroekonomicznego, stóp procentowych i konsekwencji głosowania za „Brexitem”, lecz także czynników dotyczących samego Deutsche Bank AG, takich jak sprawy sporne.

W sprawie dotyczącej RMBS (papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach mieszkalnych) w Stanach Zjednoczonych, Deutsche Bank nie ma zamiaru zawarcia ugody w zakresie potencjalnych roszczeń cywilnych na poziomie nawet zbliżonym do wyjściowego stanowiska Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, wynoszącego 14 mld USD. Jeśli chodzi o sprawy sporne, jesteśmy pewni, że w najbliższej przyszłości uda nam się zamknąć kilka istotnych postępowań.

Deutsche Bank jest bankiem znacznie bezpieczniejszym i silniejszym, niż był przed kryzysem finansowym. Od roku 2007, bank niemal podwoił swoje kapitały własne a nasze rezerwy płynnościowe wzrosły ponad trzykrotnie. Bank ograniczył także wskaźnik wartości zagrożonej (VaR / Value at Risk) – kluczowy miernik ryzyka rynkowego – o ponad 50%. Co więcej, test warunków skrajnych przeprowadzony przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wykazał, że Deutsche Bank miałby najniższe straty kredytowe spośród banków europejskich działających na poziomie międzynarodowym, nawet w przypadku najbardziej niekorzystnego scenariusza.

Obecnie bank nie ma planów w zakresie podnoszenia kapitałów. Współczynnik kapitału podstawowego (CET1) wyniósł na koniec drugiego kwartału 10,8%. Spodziewany jest jego wzrost o około 40 punktów bazowych wraz z zakończeniem sprzedaży posiadanych przez DB udziałów w Hua Xia Bank, co ma mieć miejsce w drugim półroczu.

Jak podaliśmy w lutym, szacujemy możliwości banku w zakresie spłaty wyemitowanych obligacji AT1 na rok 2016 na poziomie 4,3 mld EUR, znacząco powyżej kwoty kuponów AT1 wynoszącej 350 mln EUR, przypadającej do zapłaty w marcu 2017 r.

Na rynku, wartości spreadów na instrumentach CDS, które odzwierciedlają ryzyko związane z uprzywilejowanymi, niezabezpieczonymi instrumentami dłużnymi, nie stanowią już szczególnie wiarygodnego wyznacznika prawdopodobieństwa niewypłacalności danej instytucji. W przypadku Deutsche Bank niewielkie wolumeny dodatkowo wzmacniają zmienność cen. W układzie narastającym, koszty finansowania Deutsche Bank są znacząco niższe, niż mogłyby na to wskazywać wartości spreadów na CDS.

Deponenci Deutsche Bank cieszą się bardzo solidną ochroną. Grupa Deutsche Bank dysponuje buforem w kwocie 118 mld EUR, który zgodnie z przepisami zostałby wykorzystany zanim mogłyby ucierpieć depozyty (Ogólna chłonność straty, TLAC).

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Dlaczego kurs akcji banku jest tak niski?

Na kurs akcji wpływa szereg czynników, przy czym niektóre dotyczą samego Deutsche Bank a inne szerzej rozumianego rynku finansowego, stóp procentowych i środowiska makroekonomicznego, z jakim mamy miejsce po głosowaniu za Brexitem. Niektóre niepewności, z którymi mamy obecnie do czynienia, wpływają na odczucia inwestorów związane z całym sektorem finansowym. Do czynników, które wpływają szczególnie na Deutsche Bank, należą sprawy sporne, przy czym jesteśmy pewni, że w najbliższej przyszłości uda nam się zamknąć kilka istotnych postępowań.

Czy niski kurs akcji wpływa na działalność banku?

Nie jesteśmy zadowoleni z obecnego kursu akcji, który obciąża naszych Akcjonariuszy. Lecz ma on niewielki wpływ na bieżącą działalność.

Czy Deutsche Bank wymaga podniesienia kapitału?

Obecnie bank nie ma planów w zakresie podnoszenia kapitałów. Na koniec drugiego kwartału, kapitały własne banku wyniosły 62 miliardy euro. Współczynnik kapitału podstawowego (CET1) osiągnął poziom 10,8% i spodziewany jest jego wzrost o około 40 punktów bazowych wraz z zakończeniem sprzedaży posiadanych przez DB udziałów w Hua Xia Bank, co ma mieć miejsce w drugim półroczu. Z uwzględnieniem przepisów przejściowych, współczynnik CET 1 banku wynosi 12,2%, to jest około 140 punktów bazowych powyżej wymagań regulacyjnych.

Jaka jest ogólna sytuacja finansowa Deutsche Bank?

Deutsche Bank jest bankiem znacznie bezpieczniejszym i silniejszym, niż był przed kryzysem finansowym. Od roku 2007, bank niemal podwoił swoje kapitały własne a nasze rezerwy płynnościowe wzrosły ponad trzykrotnie. Bank ograniczył także wskaźnik wartości zagrożonej (VaR / Value at Risk) – kluczowy miernik ryzyka rynkowego – o ponad 50%. Co więcej, test warunków skrajnych przeprowadzony przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wykazał, że Deutsche Bank miałby najniższe straty kredytowe spośród banków europejskich działających na poziomie międzynarodowym, nawet w przypadku najbardziej niekorzystnego scenariusza.

Czy bankowi grozi usunięcie z indeksu Euro Stoxx 50?

Pozycja banku w tym, jak i którymkolwiek innym indeksie, zależy nie tylko od kursu jego akcji, lecz także od zmian kursów innych walorów ujętych w indeksie, przy czym nie jesteśmy w stanie przewidzieć kształtowania się żadnego z tych kursów. Ponadto, podjęcie następnej decyzji o składzie indeksu Euro Stoxx 50 zaplanowane jest dopiero na wrzesień 2017 r.

Czy bank wstrzyma wypłaty kuponów z tytułu dodatkowych instrumentów kapitału podstawowego (AT1)?

Jak podaliśmy w lutym, szacujemy możliwości banku w zakresie spłaty wyemitowanych obligacji AT1 na rok 2016 na poziomie 4,3 mld EUR, znacząco powyżej kwoty kuponów AT1 wynoszącej 350 mln EUR, przypadającej do zapłaty w marcu 2017 r.

Jeżeli kupony są bezpieczne – to dlaczego kurs obligacji AT1 jest tak niski?

Występujące ostatnio zmiany kursu naszych instrumentów AT1 odzwierciedlają obawy inwestorów co do tego, czy wstępna wysokość ugody wyznaczona przez Departament Sprawiedliwości (DS) Stanów Zjednoczonych w zakresie papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach mieszkalnych (dalej zwanych RMBS) wpłynie na możliwości banku jeśli chodzi o spłatę kuponów. DS podał do publicznej wiadomości swoje stanowisko wyjściowe na poziomie 14 mld USD – jednak, jak oświadczyliśmy, Deutsche Bank nie ma zamiaru zawarcia ugody w sprawie ww. potencjalnych roszczeń cywilnych na poziomie nawet zbliżonym do wymienionej kwoty.

Dlaczego spready na instrumentach CDS banku są wyższe niż w przypadku konkurentów?

Rozwój wypadków w ciągu roku 2016 częściowo odzwierciedla wdrożenie nowej niemieckiej ustawy „ratunkowej”. Instrumenty CDS odwołują się do uprzywilejowanego zadłużenia niezabezpieczonego i począwszy od 1 stycznia 2017 r. będzie ono miało rangę niższą od depozytów i zobowiązań operacyjnych. W wyniku tego, CDS stają się droższe. Ponadto, wolumeny obrotu są dość niewielkie, co wzmacnia zmienność kursu. W obecnych czasach wartości spreadów na instrumentach CDS nie stanowią już szczególnie wiarygodnego wyznacznika prawdopodobieństwa niewypłacalności danej instytucji.

Czy spread na CDS uniemożliwia bankowi finansowania swojej działalności?

W rzeczywistości korelacja pomiędzy spreadami na instrumentach CDS banku a kosztem finansowania jest bardzo ograniczona. W pierwszej połowie 2016 r. bank pozyskał finansowanie na poziomie ok. 20 mld EUR po średnim koszcie EURIBOR plus 109 punktów bazowych, znacznie niższym od spreadów na CDS.

W jakim stopniu spread na CDS wpływa na współpracę banku z klientami?

Jesteśmy w kontakcie z naszymi Klientami w sprawie konsekwencji nowej ustawy “ratunkowej” dotyczącej CDS. Klienci z grubsza rozumieją, że instrumenty CDS nie są już precyzyjnym odbiciem ryzyka kontrahenta.

Czy jest problem z płynnością?

Nie. Deutsche Bank posiada płynność przekraczającą 200 mld EUR. TA wysokość pozostawała niezmienna na przestrzeni pierwszego kwartału 2016 r. pomimo zawirowań na rynku i jest ponad trzykrotnie wyższa niż przed kryzysem finansowym (2007).

Jeżeli owa kara zostałaby wyegzekwowana, czy zagroziłoby to wypłacalności banku/jego zdolności do dalszego działania?

Zgodnie z oświadczeniem podanym do publicznej wiadomości, Deutsche Bank nie ma zamiaru zawarcia ugody w sprawie potencjalnych roszczeń cywilnych dotyczących papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach mieszkalnych na poziomie nawet zbliżonym do wyjściowego stanowiska DS, wynoszącego 14 mld USD. Negocjacje się dopiero rozpoczynają, a bank spodziewa się, że ich wynik będzie podobny do osiągniętych przez banki rówieśnicze, które zawarły ugody na kwoty znacząco niższe przy wyższych poziomach emisji. Rezerwy na sprawy sporne ustanowione przez Deutsche Bank, obecnie na poziomie 5,5 mld EUR, obejmują rezerwę także na tę sprawę.

Czy depozyty Państwa klientów są bezpieczne?

Deponenci Deutsche Bank cieszą się bardzo solidną ochroną. Nowa niemiecka ustawa „ratunkowa”, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., stanowi, że w przypadku niewypłacalności banku zarówno posiadacze udziałów w kapitale jak i posiadacze uprzywilejowanych, niezabezpieczonych instrumentów dłużnych zostaną dotknięci (tj. będą zmuszeni do udzielenia „ratunku”) przed deponentami. Deutsche Bank posiada kapitały własne w kwocie 59 mld EUR, obejmujące instrumenty Tier 1 i Tier 2, plus kolejne 59 mld EUR w formie uprzywilejowanych, niezabezpieczonych instrumentów dłużnych (zwykłych not uprzywilejowanych oraz instrumentów „Schuldscheine”). Dzięki temu, deponenci w Deutsche Bank są chronieni buforem „Ogólnej chłonność straty” (TLAC) wynoszącym w sumie 118 mld EUR.

Niektóre media podały, że Prezes John Cryan poprosił kanclerza Niemiec o wsparcie w negocjacjach z DS w sprawie RMBS. Czy te doniesienia są prawdziwe?

Nie. John Cryan nigdy nie prosił Kanclerz Merkel o interwencję w sprawie dotyczącej RMBS w amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości.

Rynek spekuluje na temat sytuacji kapitałowej Deutsche Bank – czy Deutsche Bank potrzebuje podwyższenia kapitałów?

Kwestia podniesienia kapitałów nie jest obecnie przedmiotem rozważań. Bank spełnia wszystkie wymogi regulacyjne.

Czy Deutsche Bank potrzebuje ratunku ze strony rządu?

Ta kwestia nie jest obecnie przedmiotem naszych rozważań: Deutsche Bank jest zdecydowany samodzielnie stawiać czoła wyzwaniom.

Czy Deutsche Bank można jeszcze uratować?

Osobiście bardzo w to wątpię. Jako były pracownik firm audytowych mogę powiedzieć, że samo sprawozdanie finansowe nie wystarcza aby odpowiedzieć na to pytanie. Skala skomplikowania operacji i międzynarodowość firmy sprawia, że bez setek godzin audytu nie ma możliwości rzetelnej oceny. Podejrzewam natomiast, że jeszcze mnóstwo trupów z szafy wypadnie.

Co do wielkiej polityki, to tym bardziej trudno mi cokolwiek wyrokować. Nie jestem osobistym asystentem, ani Kanclerz Merkel, ani Prezydenta Obamy.

Gra toczy się o ogromną stawkę – światowe przywództwo – z której zapewne Amerykanie wyjdą zwycięsko.

Stoimy w obliczy ogromnego kryzysu gospodarczego. Naprawdę nie wygląda to dobrze. Nie lubię snuć scenariuszy i teorii spiskowych ale przeszło mi przez myśl co mogliby zrobić Rosjanie w takiej sytuacji… ich rezerwy finansowe na pokrycie deficytu budżetowego wyczerpią się za parę miesięcy… a przecież UE sankcji nie zniesie, MFW kasy im nie pożyczy, wątpię również aby zrobiły to Chiny. Wywiad Szwecji właśnie postawił postawił na równe nogi wojsko – tak donoszą media.

Czy klienci polskiego Deutsche Banku stracą swoje pieniądze?

Jeśli jesteś stałym czytelnikiem Rekina Finansów, na pewno czytałeś mój artykuł o ustawie o konfiskacie pieniędzy przez banki w razie ryzyka niewypłacalności (ustawa o BFG). Ustawa weszła w życie w czerwcu 2016. Wszystkie depozyty ponad 100 tys euro mogą być legalnie skonfiskowane, w przypadku problemów finansowych banku, zagrażających wypłacalności.

Analizę sprawozdań finansowych polskiego Deutsche Banku uważam za zbędną. Jak pokazali traderzy Deutsche Banku, parę miliardów dolarów można wyprowadzić za granicę w parę minut. Jeśli ktoś wierzy, że KNF lub polskie służby czuwają nad sytuacją to fajnie, że jest optymistą :)

Jak pokazuje akcja #Misiewicze na państwowe stołki powsadzano wiernych partii (co jest powszechne), ale niestety absurdalnie niekompetentnych. Jeśli jesteś wysokiej klasy specjalistą, menedżerem, niezaangażowanym politycznie, to czy otrzymałeś propozycję od headhuntera? Nie? Pocieszę Cię, że ja też nie ;)

Sprawozdanie finansowe „Polskiego” Deutsche Banku za 2015 rok można zobaczyć tutaj. Aktywa prawie 38 miliardów złotych, więc odpływu nawet połowy takiej kwoty polska gospodarka nie wytrzymałaby. Sama sytuacja Polskiego Deutsche banku wydaje się być dobra według tego sprawozdania.

Sprawa jest prosta. Jeśli „polski” Deutsche Bank nie wyprowadzi pieniędzy za granicę, polscy klienci mogą spać spokojnie. Osobiście natomiast nie mam żadnych środków w tym banku.

Jeśli chcesz spokojnie obserwować co dzieje się z Deutsche Bankiem, a nie denerwować się co może się stać z twoimi pieniędzmi na kontach i lokatach w DB możesz przecież zmienić konto osobiste, firmowe, oszczędnościowe itd. Oczywiście zmiana konta firmowego, szczególnie w dużej spółce nie jest prostą sprawą ale warto przynajmniej ograniczyć utrzymywanie środków na takim rachunku.

Moje szczegółowe rankingi mogą Ci pomóc:

Co robić jeśli Deutsche Bank upadnie?

Najlepiej przygotować się do tego zanim to nastąpi. Trzeba dalej bardzo uważnie śledzić sytuację banku jak i wielką politykę pod kątem decyzji o skutkach gospodarczych. Warto śledzić także mojego bloga.

Nie jestem fanem inwestycji fizycznej w złoto, a jego ceny na pewno, będą rosły w razie upadłości DB. Osobiście wybiorę ucieczkę w dolary. Zagram także drobnymi kwotami na Forex na parze EUR/USD na wzrost kursu dolara oraz na wzrost cen złota.

Przydatne narzędzia na kryzys, z których korzystam:

Mam nadzieję, że pomogłem Ci poznać problemy Deutsche Banku oraz przygotować się na ewentualne skutki.

Każdy kryzys można przejść sucha stopą, jeśli jest się na niego w porę gotowym. Najlepsi natomiast, potrafią na każdym kryzysie zarobić.

Tą puentą, kończę i czekam na Twój komentarz !

Myślę, że warto powiadomić wszystkich znajomych, tak aby każdy był świadomy tego co się dzieje. Można dzielić się na facebooku, twitterze, blogach, stronach, gdziekolwiek zapragniesz.

Wrócisz do mnie jeszcze?

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »